wtorek, 15 maja 2012

Nowe technologie na lekcji w plenerze


Ostatnio sporo piszemy na naszym blogu o nowych technologiach w edukacji, ale po prostu dużo się dzieje w tym zakresie. 

Niedawno zamieściliśmy materiał dotyczący lekcji w plenerze, w którym wypowiadali się nasi eksperci. Dzisiaj chcielibyśmy Wam natomiast przedstawić kilka nowoczesnych rozwiązań, które mogą dodatkowo urozmaicić takie zajęcia z przyrody, biologii, geografii czy historii.

Pierwszą interesującą propozycją jest Google Sky Map – czyli wirtualne planetarium. Jest to aplikacja na urządzenia mobilne, dająca możliwość obserwowania sfery niebieskiej z dowolnego miejsca na ziemi. Nakierowując urządzenie w danym kierunku, Sky Map wyświetla obraz gwiazd, które znajdują się w tym miejscu oraz dane ich dotyczące.


apple.com

Kolejną propozycją jest Leafsnap. Jest to aplikacja dla iPadów i iPhonów umożliwiająca rozpoznawanie drzew po zdjęciu liścia, wykonanym jednym z tych urządzeń. Wersja dla iPadów jest dodatkowo rozszerzona o funkcję „Nearby Species”, która pokazuje nam jakie inne gatunki znajdują się zazwyczaj w pobliżu sfotografowanej rośliny. Twórcy aplikacji, uczeni Smithsonian Institution, planują także w przyszłości stworzyć program rozpoznający motyle i inne zwierzęta.

Innym przykładem jest rozszerzona rzeczywistość, a więc aplikacje, które podają dodatkowe informacje na temat miejsc i przedmiotów, w pobliżu których się znajdujemy. Istnieją np. aplikacje, takie QR Reader, które umożliwiają odczytywanie kodów QR (jeśli jeszcze nie wiecie czym one są, to przedstawiamy je na zdjęciu - zapewne widzieliście je już na wielu produktach). Po zeskanowaniu kodu za pomocą aplikacji w smartfonie, jesteśmy automatycznie przenoszeni np. do konkretnej strony internetowej lub opisu danego produktu czy miejsca. Takie rozwiązania mogą być ciekawym pomysłem choćby podczas lekcji historii. Przykładowo, w Łodzi już można spotkać na budynkach kody QR, które poprzez aplikacje w smartfonach wyświetlają dodatkowe informacje na temat ich historii. Także nauczyciele mogą sami generować kody QR, które można następnie umieszczać w wybranych miejscach. Na pewno jest to ciekawe urozmaicenie dla młodych ludzi, lubiących nowinki technologiczne.  

Lekcje w plenerze z pewnością urozmaicić mogą także mini projektory multimedialne, o których pisaliśmy już parę razy na naszym blogu. Jeden z nich możecie wygrać w tym tygodniu w naszym konkursie na Facebooku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz