poniedziałek, 7 maja 2012

Nowe technologie dla nauczycieli


Większość nowinek technologicznych tworzonych jest głównie z myślą o uczniach. Firmy prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej interaktywnych, mobilnych i interesujących narzędzi, które uczniowie będą mogli wykorzystywać w dowolnym miejscu i czasie. Jednak to sposób przekazania wiedzy jest czynnikiem, od którego zależy zaangażowanie ucznia i sukces dydaktyczny, dlatego należy przede wszystkim pamiętać o udogodnieniach dla nauczycieli.
W pracy mamy dostęp do coraz większej ilości różnorodnych i nowoczesnych sprzętów elektronicznych. Rosnącą popularnością cieszy się niewątpliwie tablica interaktywna, dzięki której możliwe jest połączenie tradycyjnej lekcji z przedstawieniem materiałów multimedialnych. Tablice pozwalają uczniom na aktywne uczestnictwo w lekcjach, a pedagogom ułatwiają prowadzenie zajęć i pozwalają oszczędzić czas. Tablica interaktywna posiada funkcje, które nie są dostępne w innych urządzeniach. Dzięki nim możemy m.in.: odtwarzać filmy i jednocześnie wykonywać notatki bezpośrednio na pojedynczych kadrach czy wysyłać notatki z tablicy do pamięci komputera. Nie ma także potrzeby, abyśmy rozpisywali każdej klasie tą samą treść lekcji, wystarczy skonstruować jedną prezentację multimedialną, którą możemy wyświetlać wielokrotnie lub skorzystać z gotowego oprogramowania.
Wyjątkowo przydatne w klasie okazują się też podręczniki interaktywne. Są nie tylko elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego, papierowego podręcznika, ale jego uzupełnieniem. Programy okazują się być bardzo interesujące dla uczniów, ale przede wszystkim są też wielkim ułatwieniem dla nauczyciela. Nie musimy tracić czasu na szukanie materiałów w literaturze i Internecie, jeśli chcemy, aby lekcja była interesująca. Program podaje już gotowe rozwiązania, które zawierają wiele interesujących ćwiczeń, zadań oraz gier edukacyjnych, a ich niebanalna forma bogata w filmy, animacje, symulacje, a także pokazy slajdów sprawi, że lekcje staną się dużo ciekawsze.
Duże udogodnienie dają także platformy interaktywne, do których uczniowie mają dostęp przez Internet. Dzięki nim możemy pracować z nimi poza murami szkoły. Platformy są swoistymi zeszytami ćwiczeń, dostępnymi w formie online. Za pośrednictwem takich narzędzi mamy możliwość pracowania
z całą klasą, a także z każdym uczniem indywidualnie, np. poprzez wysłanie ćwiczeń wszystkim lub wybranej grupie wychowanków. Dzięki platformie możemy też automatyczne poprawiać zadania i generować raporty z wykonanej przez uczniów pracy, co zaoszczędza nam czas
i ułatwia kontrolę postępów w nauce. 
Zobacz jak działa platforma:


Niezwykle przydanym narzędziem jest też mieszczący się w kieszeni mini projektor. Ten mały i bardzo poręczny sprzęt jest niezwykle pomocny przy wszelkiego rodzaju wyjazdach czy wycieczkach. Wymóg większej ilości lekcji w terenie sprawia, że mini projektor może okazać się nieocenionym narzędziem w zajęciach poza murami szkoły. Urządzenie da nam możliwość wyświetlania zdjęć i filmów w dowolnym miejscu, a jego duża pamięć wewnętrzna sprawi, że możemy załadować na niego odpowiednią ilość materiału, bez obawy, że nie będziemy przygotowani na dociekliwe pytania uczniów.
Mimo niezaprzeczalnych zalet mini projektorów, dyrektorzy szkół rzadko decydują się na ich zakup, głównie ze względów finansowych. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym główną nagrodą jest właśnie taki sprzęt. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w naszej zabawie. Szczegóły znajdziecie w zakładce konkurs i na naszym profilu w portalu Facebook.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz