czwartek, 9 sierpnia 2012

Rodzic to też nauczyciel


Office.com
Rodzice stoją przed wieloma trudnymi zadaniami. Nie tylko wychowują dzieci i są za nie odpowiedzialni, ale też wspierają je we wszelkich wyzwaniach, w tym również w nauce. Wielu dorosłych nie wie jednak jak doradzić dziecku i jak właściwie kontaktować się z personelem szkoły.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania. Przykładowo w USA niektóre szkoły wprowadzają darmowe szkolenia on-line dla rodzin uczniów. Programy te łączą lekcje dla internetowych społeczności oraz szkolenia indywidualne. Dzięki nim rodzice dowiadują się jak efektywnie wspierać naukę dziecka w domu. Dostęp do platformy otwarty jest przez 24 godziny na dobę, dzięki czemu rodzice mogą uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, korzystając z urządzeń mobilnych. A na co mogą liczyć opiekunowie polskich uczniów?

Jeszcze daleko nam do rozwiązań zza oceanu, ale szkoła dynamicznie rozwija się w kierunku komunikacji wykorzystującej Internet. Jedną z możliwości jest e-dziennik, który zawiera wiele funkcjonalności ułatwiających kontakt on-line na linii rodzic-nauczyciel i który jest coraz bardziej popularny w polskich szkołach. Innym, bezpłatnym rozwiązaniem może być np. założenie przez wychowawcę bloga, na którym znajdowałyby się wszystkie informacje przydatne nie tylko dla uczniów, ale również dla rodziców. Coraz więcej nauczycieli wykorzystuje też Facebooka, zakładając grupy dla konkretnych klas i ich rodzin. Wszystkie te rozwiązania oszczędzają czas rodziców, którzy wcześniej zawsze musieli odwiedzać szkołę, by porozmawiać z pedagogiem. Obecnie odbywa się to dużo szybciej i łatwiej.

Ponadto dzięki zawartości Internetu, która dostarczana jest bezpłatnie, rodzice mogą poszerzać swoją wiedzę dzięki wysokiej jakości źródłom internetowym takim jak: Khan Academy, platforma TED czy polska Ninateka Edu. W ten sposób trudne pytania zadawane przez pociechy nie muszą wprawiać w zakłopotanie rodziców, którzy czasy szkolne mają już dawno za sobą.

Rodzic to także nauczyciel i przewodnik, który odkrywa i rozwija talenty dziecka, dlatego warto podejmować próby zainteresowania pociechy różnymi hobby, np. poprzez wspólne rozwijanie kreatywności lub logicznego myślenia (m.in. w trakcie malowania czy gry w szachy). Wspólne uprawianie sportów to także doskonały sposób na poznawanie predyspozycji dziecka i uczenie go zdrowej rywalizacji. Warto pamiętać o tym, że o sukcesie szkolnym ucznia w dużej mierze decyduje harmonijna współpraca nauczycieli i rodziców, szczególnie że cele edukacji tych dwóch środowisk są zbieżne. Warto więc pamiętać, by kontakt nie ograniczał się do pytań o oceny dziecka, ale dążył do rozwijania umiejętności i pogłębiania jego wiedzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz