czwartek, 16 sierpnia 2012

Miejsca, w które warto zabrać dziecko w czasie wakacji - cz.2


Kolejna część propozycji na zorganizowanie fascynujących wypraw dla naszych małych naukowców w czasie wakacji i na poszerzanie ich horyzontów wiedzy. Przydadzą się także jako inspiracja dla nauczycieli na wycieczki w ramach zajęć w nadchodzącym roku szkolnym.

Duch Einsteina w Łodzi

Eksperymentarium - miejsce typu discovery center ulokowane jest w łódzkiej Manufakturze. Ideą centrum jest samodzielne poznawanie różnorakich zagadnień z wielu dziedzin nauki za pomocą zmysłów. Dzieci mogą podziwiać projekty interaktywne oraz wiele najnowszych wystaw z całego świata. W formie zabawy, w sposób prosty i czytelny objaśniany jest im otaczający nas świat. W praktyce poznają najciekawsze oraz najbardziej znane eksperymenty i zjawiska z dziedziny chemii, fizyki czy astronomii. To tu zobaczą największą bańkę mydlaną, wyprodukują papier czy przeprowadzą własne doświadczenia. Poza eksperymentami i obserwacjami dzieci mają okazję spotkać się z naukowcami oraz wziąć udział w różnych konkursach na najróżniejsze doświadczenia.

Śląski Park Jurajski

W Ochabach w woj. śląskim znajduje się z kolei pierwsze na świecie Prehistoryczne Oceanarium wykonane w technologii 3D. Projekt budynku przypominający labirynt mieści ogromne ekrany 3D, na których dzieci mogą podziwiać odwzorowane w naturalnej wielkości największe morskie gady sprzed ponad 200 mln lat. Po całości obiektu zwiedzający poruszają się w trójwymiarowych okularach, a ponadto specjalistyczna aparatura 5D zapewni dodatkowe efekty zapachowe czy kapiącej wody. Projekt powstał przy zastosowaniu zaawansowanych animacji 3D oraz nowoczesnych technologii.

Kosmiczna podróż u Kopernika

Toruńskie Planetarium powstało w 1994 roku i nieprzerwanie funkcjonuje do dzisiaj. Na kopule stanowiącej sztuczne niebo o średnicy 15 metrów możemy podziwiać ponad 6 tys. gwiazd, fazy Księżyca, zaćmienia Słońca oraz ustawienia planet w poszczególnych znakach zodiaków. Poza tradycyjnymi seansami astronomicznymi mamy również do dyspozycji otwartą w 2005 roku interaktywną salę Orbitarium, gdzie mali fascynacji kosmosu mogą sterować urządzeniami sondy kosmicznej. Poza tym istnieje możliwość sterowania urządzeniami, które na naszych oczach zilustrują najbardziej znane zjawiska zachodzące we Wszechświecie.

Już niedługo podamy kolejne ciekawe propozycje – zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz