czwartek, 28 czerwca 2012

Lekcje ze smartfonem i tabletem. Cz 2.


Aplikacja MathBoard apple.com
Obecnie istnieją setki przydatnych w edukacji aplikacji na urządzenia mobilne, takich jak smartfony i tablety. Począwszy od takich, które pomagają najmłodszym w nauce tabliczki mnożenia, po skomplikowane aplikacje do nauki anatomii człowieka dla studentów medycyny. Wiele z tych programów można też z powodzeniem wykorzystać zarówno na lekcji w klasie jak i w terenie. Jednym z nich jest np. Google Sky Map – czyli wirtualne planetarium, które przedstawiliśmy w poprzednim wpisie na temat aplikacji. Podobnie do tego programu działa rozbudowana aplikacja przygotowana przez Apple o nazwie Star Walk. Z powodzeniem mogą z nich korzystać nawet studenci astronomii. Bez znaczenia czy w trakcie nocy czy dnia, telefon lub tablet skierowany na niebo przy pomocy tej aplikacji rozpozna każdą gwiazdę, konstelację, planetę czy satelitę widoczną tylko z teleskopu.




Aplikację, z której warto skorzystać na lekcjach matematyki w klasie jest MathBoard. Ten program dla Ipadów został przygotowany z myślą o najmłodszych czyli dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W formie edukacji połączonej z zabawą aplikacja sprawdza umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, podnoszenia do kwadratu i sześcianu oraz wyciągania pierwiastka kwadratowego. Dzieci przy pomocy quizów bawią się i jednocześnie uczą, dzięki czemu nauka jest dużo bardziej efektywna niż w przypadku tradycyjnej lekcji. Dla nauczycieli biologii i przyrody oraz dla starszych uczniów tych przedmiotów Apple przygotowało aplikację o nazwie Cells and Genetics, która w bardzo przystępny i interesujący dla uczniów sposób przedstawia z pozoru trudne dla nich zagadnienia. W tym programie uczniowie mogą szczegółowo przyjrzeć się ludzkiej ręce i poznać jej strukturę. Aplikacja pozwala na poznanie komórek, białek i molekuł tworzących ciało, a także zagadnień mitozy i replikacji DNA. Dzięki widokowi 3D uczeń może się na własne oczy przekonać jak zachodzą te skomplikowane procesy i zobaczyć to o czym uczy się w trakcie wykładu.
Aplikacja Penultimate apple.com


Urządzenia mobilne dają szerokie pole do popisu kreatywnym pedagogom. Przykładowo przy pomocy popularnego Google Maps można ćwiczyć z dziećmi wyznaczanie trasy np. podchodów, w trakcie których uczniowie jednocześnie oswajają się z poznawaniem mapy i kierunków. Dla zmęczonych zajęciami dzieci ciekawą alternatywą może być również szkicowanie lub rysowanie na tablecie. Wiele takich, darmowych aplikacji oferuje zarówno IOS jak i Android. Jedną z takich aplikacji jest Penultimate, która umożliwia opisywanie zdjęć oraz tworzenie szkiców i notatek. Stworzone materiały można grupować według tematów, projektów lub kategorii i tworzyć z nich pliki PDF, które z powodzeniem można później wykorzystać w prezentacji. Zatem Biolog może zaproponować uczniom np. narysowanie wyznaczonej komórki i zaznaczenie jej elementów, a chemik naszkicowanie wzoru chemicznego napotkanej w terenie substancji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz