środa, 13 marca 2013

Dlaczego warto uczestniczyć w konferencjach metodycznych?

ddd

Dokształcanie, udział w szkoleniach, konferencjach i warsztatach metodycznych to  z pewnością poszerzanie horyzontów i inwestycja w przyszłość. Kto się nie rozwija ten pozostaje w tyle, bo świat przecież ciągle idzie naprzód. Doskonalenie zawodowe to także jeden z punktów, który nauczyciele powinni spełniać, aby móc piąć się po szczeblach kariery i zdobywać kolejne stopnie awansu zawodowego.

Konferencje dają nam wiele możliwości zorientowania się, co nowego „w trawie piszczy”.

Powody, dla których uczestniczymy w konferencjach mogą być różne:

  • poszerzanie wiedzy i kwalifikacji zawodowych
  • wymiana doświadczeń
  • poznawanie najnowszych trendów w nauczaniu
  • udział w praktycznych warsztatach
  • nawiązanie nowych kontaktów i znajomości
  • spotkania z ciekawymi osobowościami
  • zdobywanie nowych materiałów dydaktycznych
  • uzyskanie certyfikatu uczestnictwa
  • w przypadku nauczycieli języka: często kontakt z językiem obcym

I  wreszcie te najbardziej prozaiczne:

  • spotkanie z koleżankami i kolegami po fachu przy ciasteczku i kawie
  • wyjście poza szkolne mury

 

Jakie tematy są aktualne?
Jakie informacje mogą uzyskać nauczyciele wybierając się na konferencje metodyczne?

Obecne bardzo dużo uwagi poświęca się pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nauczyciele muszą nauczyć się rozpoznawać problemy i dysfunkcje swoich uczniów, ale także  poznawać sposoby rozwiązywania tych problemów. Wiele z nich rozpoczyna studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne z oligofrenopedagogiki czy  socjoterapii.

Szkoły i klasy integracyjne to powszechne zjawisko. W Europie dyskutuje się na temat likwidacji szkół specjalnych i stwarzaniu wszystkim uczniom równych szans.

W Niemczech od  roku szkolnego 2013/ 2014 wszystkie szkoły zostaną objęte programem zwanym: Inklusion, polegającym na umożliwieniu uczniom niepełnosprawnym fizycznie, jak i umysłowo, wspólną naukę w szkole z dziećmi pełnosprawnymi.

Polski nauczyciel języka obcego najczęściej spotyka się na swoich zajęciach z uczniami z zaburzeniami czytania i pisania zwanymi dysleksją rozwojową. Towarzyszą temu często  trudności  w estetycznym pisaniu o podłożu dysgraficznym oraz trudności w opanowaniu poprawnej pisowni zwane dysortografią.

Wydawnictwo LektorKlett wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli języków obcych przygotowało cykl konferencji metodycznych poświęconych między innymi specjalnym potrzebom edukacyjnym uczniów na różnych etapach edukacji i z różnych typów szkół.

Ponadto nauczyciele języka niemieckiego i francuskiego znajdą odpowiedzi na pytania:

Jak motywować, angażować, skutecznie nauczać i oceniać uczniów? Jak wykorzystywać pomoce multimedialne na lekcjach? Jak efektywnie przygotowywać uczniów do egzaminów?

Na konferencje zapraszamy także nauczycieli przyrody oraz matematyki.


Szczegółowy terminarz konferencji dostępny jest pod linkiem:

http://www.klett.pl/wydarzenia

1 komentarz:

  1. Odpowiadając na tytułowe pytanie. Moim zdaniem każda forma rozwoju osobistego w tym konferencji jest dla nas dobra i powinniśmy w niej uczestniczyć. Ja konferencje bardzo lubię. To inteligentny i rozwojowy sposób spędzania czasu. Na https://eventis.pl/konferencje sprawdzam sobie jakie konferencje z mojej branży są organizowane w najbliższym czasie i jeśli odpowiadają tematyce, którą chciałabym poznać biorę w nich udział.

    OdpowiedzUsuń