poniedziałek, 30 lipca 2012

Zaskocz swoich uczniów, przygotuj prezentację w Prezi



Co zrobić, żeby zaciekawić uczniów, nawet niekoniecznie ciekawym dla nich tematem? W jaki sposób zaabsorbować ich uwagę? Odpowiedź jest nie tyle odkrywcza, co prosta. Należy bowiem po prostu dopasować się do ich sposobu postrzegania rzeczywistości. Empatia to niestety nie wszystko, warto także – albo przede wszystkim – pamiętać o nowoczesnych formach edukacji. Jedną z nich możemy realizować dzięki wykorzystaniu nowinek technologicznych bądź programów multimedialnych. O ile kolejna tradycyjna prezentacja multimedialna w PowerPoincie już nie zrobi na nikim wrażenia, to niecodzienne podejście do tematu przy pomocy np. aplikacji Prezi owszem.

Coraz bardziej popularna ostatnio aplikacja Prezi to narzędzie uruchamiane w przeglądarce internetowej, służące do robienia "zooming presentations". Brzmi nieco enigmatycznie, a cała rzecz polega na tym, że prezentacja zoomawa nie opiera się na dodawaniu kolejnych slajdów. Treść prezentacji dodajemy na zasadzie mapy myśli, czyli jak i gdzie chcemy, następnie ustalamy kolejność prezentowanych elementów. Krótki przykład poniżej:


Darmowa wersja oznaczona jako Public, udostępnia na serwerze jedynie 100mb wolnego miejsca. Jednak producenci nie zapomnieli o entuzjastach podobnych inicjatyw ze świata edukacji. Pod adresem http://prezi.com/profile/signup/edu/ można założyć darmowe konto EduEnjoy, za sprawą którego powiększymy swoje miejsce na serwerze do 500mb oraz będziemy mogli dokonać podmiany loga. Warunkiem koniecznym jest posiadanie adresu mailowego z końcówką .edu.

Prezentację tworzymy na tablicy, która jest miejscem na treść. W lewym górnym rogu znajduje się menu w kształcie kolistym. Opcje menu to: dodawanie strzałki łączącej treść, wstawianie obrazków i video, dodawanie ramki, podgląd efektów naszej pracy, zmiana motywów prezentacji. Pisanie tekstu odbywa się po kliknięciu w dowolne miejsce na mapie i rozpoczęciu pisania. Obrazki wstawiamy poprzez klik w mapę, a dalej File (plik), Load (załaduj) i wybieramy plik. Również po kliknięciu w dany obiekt możemy zmienić jego rozmiar bądź obrócić go w dowolny sposób. Strzałki usuwamy poprzez kliknięcie i wybór odpowiedniej opcji z menu kontekstowego. Mamy również opcję cofania, zapisywania efektów pracy oraz zwołania Meeting, czyli pracy grupowej.

Prezi jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy prezentacje traktują jako coś więcej niż tylko zwykły pokaz slajdów. Początkowo może wydawać się to skomplikowane, ale już za pierwszym razem można nauczyć się obsługi programu. Efekt jest warty odrobiny zachodu.


środa, 25 lipca 2012

W wakacje postaw na języki


Wakacje to bardzo dobry czas, aby podnieść swoje umiejętności językowe, w dodatku w przyjemny sposób. Nauka języków nie musi ograniczać się jedynie do wkuwania długich list słówek. Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i nasza ekspert daje kilka wskazówek jak to zrobić:

Wyjedź za granicę! Pobyt w kraju, w którym używa się języka, którego się uczysz, pozwoli ci osłuchać się z nim i nauczyć słownictwa stosowanego w życiu codziennym. Postaw na zagraniczne kursy językowe, staże, wymianę studencką lub odwiedź zagranicznych znajomych czy rodzinę. Wybierając kurs dobrze jest poszukać opinii na jego temat, a także upewnić się, że zajęcia prowadzone są przez tzw. native speakera (a więc osobę, dla której jest to język ojczysty, i która dodatkowo jest dobrym dydaktykiem i metodykiem), a zajęcia odbywają się w małych grupach. Dobrze, jeśli zakwaterowanie przewidziane jest u miejscowych rodzin – wówczas rozmawiając z jej członkami, nauka kontynuowana jest w sposób naturalny także po zajęciach. Im mniej znajomych z Polski, tym lepiej, ponieważ zmusza to do posługiwania się językiem obcym.
(c) Ernst Klett Verlag GmbH

Zagraniczne wyjazdy umożliwiają naukę języków obcych nawet bez kursów. Zawartość menu w restauracji czy przewodników turystycznych, proste rozmowy z kelnerami i sprzedawcami to kopalnia nowych słów w języku obcym. Wybierając się na zagraniczne wakacje warto zabrać ze sobą także słowniczek lub rozmówki, które ułatwią porozumiewanie się, a także w łatwy sposób nauczą choćby podstaw języka i pomogą w sytuacjach z życia codziennego.

Mów jak najwięcej! Mimo nawet poważnych braków w słownictwie i gramatyce, odważ się mówić, nawet do native speakerów. Choć początki bywają trudne, im więcej będziesz rozmawiać, tym lepiej będzie ci to wychodzić. Wakacje, a w tym roku dodatkowo Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zwiększają też szanse na spotkanie obcokrajowców w naszym kraju, a tym samym stwarzają okazje do rozmów i stosowania języków obcych. Wykorzystuj je.

Oglądaj filmy, czytaj książki, słuchaj muzyki i radia, przeglądaj strony internetowe w języku, którego się uczysz. W ten sposób masz kontakt ze słowem pisanym i mówionym oraz uczysz się ogromnej ilości nowych słów, w tym języka codziennego. Wakacje dla wielu osób oznaczają mnóstwo wolnego czasu na tego typu rozrywki – połącz więc przyjemne z pożytecznym.

Do odważnych i otwartych na języki obce świat należy!

poniedziałek, 23 lipca 2012

Letnie festiwale naukowe


Lato w pełni, wakacyjne leniuchowanie trwa w najlepsze. Warto ten czas wykorzystać jednak nie tylko na odpoczynek i zabawę, ale także na poszerzanie horyzontów młodzieży.  Wprawdzie do początku roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz wokół nas dzieje się wiele ciekawego w świecie nauki.

(c) Ernst Klett Verlag GmbH
Jedną z atrakcyjniejszych edukacyjnych form wykorzystania przerwy wakacyjnej są różnorakie festiwale nauki. Odbywają się one na terenie całego kraju, w większości właśnie w okresie letnim. Dla dzieci i młodzieży jest to doskonała okazja na zetknięcie się ze światem nauki. Interdyscyplinarny charakter festiwali nauki sprawia, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie z dziedziny, która go interesuje.

Uczestnictwo w takich projektach to doskonałe preludium do nowego roku szkolnego, zaś korzystanie z wrześniowych ofert tego typu przedsięwzięć może być ciekawą formą wdrażania się w kolejny etap edukacyjnych zmagań. Przyjrzyjmy się więc bliżej kilku festiwalom nauki:

  1. W ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauk w każdą sobotę lipca i sierpnia w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Czarlinie-Skoczkowie koło Wąglikowic będą się odbywać X Letnie Spotkania z Nauką. Naukowcy z różnych dziedzin wygłoszą ok. 45-minutowe wykłady o charakterze popularnonaukowym, prezentujące wyniki prowadzonych w naszym kraju badań. Po wykładach odbędą się dyskusje oraz spotkania z wykładowcami.

(c) Ernst Klett Verlag GmbH
  1. Organizowany rokrocznie Dolnośląski Festiwal Nauki - jest skierowany do każdego kto interesuje się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. Festiwal odbędzie się między 21 a 26 września  we Wrocławiu oraz w ościennych miejscowościach. Organizatorom piętnastej już edycji festiwalu zależy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna i niezrozumiała i dlatego chcą przybliżyć jej tematy, problemy, korzyści jakie z niej płyną, nowe kierunki oraz postęp różnych dyscyplin nauki. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się wykłady o różnej tematyce z wielu dziedzin nauki i sztuki.

  1. Lubelski Festiwal Nauki, to wspólne przedsięwzięcie środowisk uniwersyteckich w kooperacji z innymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi skierowane do świata pozauniwersyteckiego: do uczniów szkół średnich, gimnazjalnych, a także podstawowych i przedszkoli. IX edycja festiwalu odbędzie się między 15 a 21 września w Lublinie. W repertuarze festiwalu znajdą się projekty niemal z każdej dziedziny nauki, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

piątek, 20 lipca 2012

Blogi, które warto odwiedzać


blog.2edu.pl
W wakacje poza dobrą literaturą i ciekawymi portalami edukacyjnymi polecamy lekturę interesujących blogów. Na pierwszym miejscu naszej listy znajduje się nowoczesny blog http://blog.2edu.pl/ Piotra Peszki. Strona jest kopalnią wiedzy dla nauczycieli, zainteresowanych technologiami którzy w swojej pracy nie mogą obyć się bez laptopa, a także dla pedagogów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nowymi technologiami. Praktyczne porady, wskazówki, ciekawostki, nowinki, a także komentarze do bieżących spraw edukacji sprawiają, że czytanie bloga może zająć niejeden wieczór. W szczególności polecamy dział „Narzędzia”, w którym redakcja bloga szczegółowo opisuje i doradza jak korzystać z nowości na zajęciach w szkole i w trakcie szkoleń.

Kolejnym wartym uwagi blogiem jest „Edukacja Przyszłości” http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/ Witolda Kołodziejczyka. Na blogu znajdziemy interesujące artykuły i wpisy na temat projektu „Cyfrowa szkoła”, sytuacji w polskim szkolnictwie oraz nowych trendów w edukacji. Na stronie nie brakuje również ciekawostek o technologiach i Internecie wykorzystywanych w nowoczesnej edukacji.

Polecamy również zajrzeć na stronę http://osswiata.pl, która powstała z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej i jest platformą zrzeszającą kilka blogów edukacyjnych. Na stronie wypowiadają się nauczyciele, rodzice  oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem oświaty i edukacji. Oprócz bloga otwartego, zatytułowanego „Zmiany zależą od nas”, na którym może wypowiedzieć się każdy, platforma obejmuje kilku stałych blogerów:


antyweb.pl
Zachęcamy również do odwiedzania bloga http://antyweb.pl/, który nie dotyczy bezpośrednio edukacji, ale porusza kwestie związane z cyfryzacją  i nowymi technologiami. Antyweb to prawdziwa kopalnia wiedzy dla technologicznych maniaków, a także osób, które chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej o korzystaniu z aplikacji na urządzenia mobilne, a także o nowościach dotyczących Internetu i nowych technologii. Ostrzegamy, że przeglądanie bloga może zająć długie godziny.

Zachęcamy również do podsyłania linków do blogów, które chętnie odwiedzacie i możecie polecić innym. W kolejnych wpisach z pewnością opiszemy rekomendowane przez Was strony.