poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Serwisy edukacyjne, które pomagają uczyć cz.3


W pracy z uczniami możemy wybierać spośród szerokiej gamy materiałów dydaktycznych. Coraz więcej wartościowych treści można również znaleźć w Internecie na portalach edukacyjnych i w serwisach popularnonaukowych. Dziś prezentujemy kolejne strony, które urozmaicą lekcje i pomogą zachęcić uczniów do nauki

Prawdziwą kopalnią darmowych, edukacyjnych materiałów wideo, które wytłumaczą nawet najbardziej zawiłe treści jest strona Khan Academy. W wirtualnej akademii Khan’a jest prawie 3 tysiące wykładów, które każdego dnia ogląda ok. 100 tysięcy uczniów, studentów i nauczycieli. Filmy cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ są ciekawe i trafnie opisują dane zagadnienia na pomysłowych i bliskich życiu przykładach. Na stronie można wybierać spośród przedmiotów (matematyki, fizyki, biologii, chemii, ekonomii i historii) i poziomu zaawansowania. Filmy tłumaczą m.in. czym jest komunizm, kryzys finansowy, ewolucja lub jak mnożyć i dzielić czterocyfrowe liczby. 

Materiały ze strony Khan Academy stały się w Polsce na tyle popularne, że wiele z nich doczekało się polskiego tłumaczenia. Aby obejrzeć wykład z polskimi napisami wystarczy rozwinąć listę "napisy" ("subtitles") umieszczoną pod każdym filmem i wybrać z listy język polski. Nauczyciele korzystają z wirtualnej akademii na lekcjach wyświetlając wykłady na tablicach interaktywnych lub zadając dzieciom do wykonania zadania domowe w oparciu o filmy. Strona umożliwia zalogowanie się razem z uczniami, dzięki czemu można kontrolować na bieżąco ich postępy w nauce. Ponadto pewne zagadnienia, które sprawiają trudności uczniom, mogą być przez nich wielokrotnie powtarzane w domu. Uczniowie nie muszą obawiać się, że wykażą się niewiedzą i mogą powrócić do danego tematu w każdej chwili oglądając wirtualny wykład.

 Przykładowy wykład o ewolucji: 




Kolejną stroną bogatą w multimedialne materiały dydaktyczne jest Ninateka Edu. Jest to pierwsza w Polsce multimedialna biblioteka edukacyjna. W jej kolekcji znajdują się animacje, bajki, dokumenty, wywiady, audycje, które można wykorzystywać na lekcjach języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze. Materiały mogą również stanowić uzupełnienie zajęć o sztuce, muzyce, edukacji medialnej oraz filmowej. Oprócz filmów i nagrań zgromadzone są tu także gotowe scenariusze lekcji i ćwiczenia z których można korzystać. Nauczyciele mogą również opracowywać, a także publikować własne materiały dydaktyczne.

Korzystanie ze zbiorów Ninateki Edu jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że nauczyciel założy w niej konto i wygeneruje kody dostępu dla swoich uczniów. Użytkownicy po zarejestrowaniu się i po zalogowaniu mogą w pełni korzystać z zawartości biblioteki elektronicznej.

Instrukcja logowania i rejestracji w bibliotece Ninateka Edu: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz