Nauka nie musi być nudna - w jej urozmaiceniu przychodzą z pomocą edukacyjne portale internetowe. Dzięki bogactwu materiałów i zasobów dydaktycznych, pozwalają one w interesujący i twórczy sposób dotrzeć do uczniów. Ostatnio prezentowaliśmy kilka z nich - dziś przedstawiamy kolejne.
Na szczególną uwagę zasługuje portal EduPełzaki (http://edupelzaki.pl/), który wspiera kształcenie dzieci już od najmłodszych lat. Nauczyciele mogą ściągać materiały edukacyjne podzielone na różne kategorie: od alfabetu, grafomotoryki, kończąc na labiryntach, krzyżówkach matematycznych i przyrodniczych. Oczkiem w głowie twórców strony jest nauka języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, czeski, japoński), która odbywa się w niecodzienny sposób, np. poprzez przygotowywanie naleśników na podstawie interaktywnych przepisów kulinarnych w danym języku. Dla maluchów proponowane są różne gry edukacyjne oraz konkursy umożliwiające zdobywanie Edupunktów, za które przyznawane są nagrody.
Następnym ciekawym serwisem jest Storybird (http://storybird.com/). Głównym założeniem twórców jest pobudzenie kreatywności dzieci. Zasady są bardzo proste - wystarczy umieścić kilka rysunków, wkleić tekst i przekazać dalej następnej osobie, aby dodała swoje pomysły. Tak stworzone historie możemy publikować i dzielić się z innymi. Od zawsze nauczyciele bawili i wychowywali dzieci historyjkami, jednak tym razem one same mogą brać udział w ich tworzeniu. Co więcej zabawa słowem i obrazkami od najmłodszych lat bardzo pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni i procesy poznawcze. Mimo że strona jest prowadzona w języku angielskim, istnieje możliwość używania polskich znaków do tworzenia opowiadań. Przyda się więc na lekcjach języka angielskiego w nauczaniu początkowym, ale także na innych przedmiotach. Poniżej można obejrzeć krótki film pokazujący działanie tego serwisu:
Kolejny portal godny uwagi to WolneLektury (http://www.wolnelektury.pl/katalog/), który przeznaczony jest dla starszych dzieci. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Fundacja Nowoczesna Polska, a zbiory lektur są rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem jest umożliwienie dostępu do literatury wszystkim niezależnie od miejsca zamieszkania, zasobności portfela i dostępu do bibliotek. Materiały dostępne są na portalu w kilku formatach (html, epub, mp3, ogg, odt, txt i pdf). Od innych bibliotek internetowych i stron z opracowaniami WolneLektury odróżnia szersza możliwość kategoryzowania - nie tylko ze względu na autora, tytuł, epokę i gatunek literacki, ale również motywy i tematy. Dodatkowo, nauczyciele mogą tworzyć zestaw tekstów przerabianych w klasie w trakcie roku szkolnego i wysyłać swoim uczniom linki do zbiorów.
Ostatnią stroną internetową, którą przybliżymy dzisiaj, również przeznaczoną dla starszych dzieci, jest Fokus.pl (http://www.focus.pl/). Jest to witryna internetowa popularnego miesięcznika o tej samej nazwie. Spotkać na niej możemy informacje oraz różne ciekawostki z dziedziny nauki, historii, przyrody, techniki i cywilizacji. Smakołykiem dla wszystkich młodych odkrywców jest zakładka „jak to działa”, gdzie można dowiedzieć się np. o mikrofonach bezprzewodowych, kuchenkach mikrofalowych czy elektrowniach jądrowych. Dużym atutem jest mnogość filmów wideo umożliwiających młodszym i starszym zrozumienie trudnych tematów oraz ujrzenie niespotykanych na naszej szerokości geograficznej gatunków zwierząt, roślin czy anomalii atmosferycznych. Na stronie możemy znaleźć również quizy sprawdzające nabyte wiadomości. Bogactwo zasobów portalu może posłużyć do urozmaicenia lekcji, bądź też do poszerzenia wiedzy przy odrabianiu prac domowych.
EduPełzaki to serwis edukacyjny nie byle jaki .Pobudza dziecięce zmysły oby tylko takie portale z internetu jak bańka mydlana nie prysły .
OdpowiedzUsuń