środa, 8 lutego 2012

Serwisy edukacyjne, które urozmaicą lekcje

W karierze zawodowej każdego nauczyciela przychodzi taki moment, kiedy musi przebrnąć przez trudny dla uczniów materiał. Część klasy może wtedy opornie podchodzić do niektórych treści, a nawet zniechęcić się do przedmiotu. Warto więc zaskoczyć uczniów czymś nietuzinkowym, co rozbudzi w nich zainteresowanie nauką. Kopalnią inspiracji mogą być portale edukacyjne, które pozwalają urozmaicić lekcje, stanowić doskonałe uzupełnienie materiału w podręcznikach i pogłębić wiedzę młodych ludzi w niebanalny sposób.

Pierwszym z serwisów, które zwróciły naszą uwagę i okazały się prawdziwymi skarbnicami ciekawostek ze świata nauki jest Supermózg. Ta strona o ciekawie brzmiącej nazwie to portal popularnonaukowy, w którym można znaleźć wiadomości, artykuły i rozmaite ciekawostki z dziedzin takich jak: przyroda, chemia, fizyka, wiedza o społeczeństwie, odkrycia czy technologie. W portalu Supermózg znajdziemy wiadomości o początkach istnienia człowieka, nowych odkryciach archeologów i wyniki przełomowych badań naukowych. Artykuły mogą posłużyć jako ciekawy punkt wyjściowy do rozważań nad problematycznymi zagadnieniami lub po prostu wzbogacić przebieg lekcji. Taki luźniejszy przerywnik z pewnością rozładuje atmosferę, szczególnie jeśli mamy do omówienia bardzo skomplikowany materiał. Polecamy zajrzeć do działu Odkrycia, w którym można aktualnie poczytać m.in. o szczegółach życia skrzydlatego dinozaura Archepteryksa.

 
Kolejnym serwisem wartym uwagi jest popularny Youtube, a konkretnie Youtube EDU, który powstał specjalnie z myślą o szkołach i edukacji. Serwis oferuje 450 tysięcy materiałów tworzonych we współpracy z placówkami edukacyjnymi. Wśród nich znajdziemy przykłady ciekawych eksperymentów do przeprowadzenia na lekcji, pomocne filmiki, które objaśniają zawiłości matematyki, materiały do nauki języków obcych, filmy prezentujące wydarzenia historyczne czy nawet wykłady na poziomie akademickim, a wszystko to z podziałem na poszczególne etapy edukacji. Nauczyciele mogą tworzyć w serwisie własne playlisty lub wybierać spośród ponad 300 gotowych. Na razie serwis dostępny jest w wersji anglojęzycznej, ale niewykluczone, że w przyszłości doczekamy się polskiego odpowiednika. Co ważne, dostęp do materiałów jest całkowicie bezpłatny. Zdecydowanie polecamy ten serwis nauczycielom, którzy lubią pracować z interaktywnymi narzędziami edukacyjnymi.


Ostatnią stroną, którą postanowiliśmy dziś przybliżyć jest serwis EuropejskiegoObserwatorium Południowego (ESO). Można w nim znaleźć 39 podcastów z serii zatytułowanej „ESOcast” z polskimi napisami. Poszczególne filmy maja długość od kilku do nawet 10 minut i opowiadają o zagadnieniach z dziedziny astronomii. Odcinki przedstawiają najnowsze odkrycia w badaniach kosmosu (np. odkrycie 50 nowych planet pozasłonecznych), inne prezentują wielkie teleskopy czy kulisy pracy astronomów i inżynierów w obserwatoriach ESO. Zachęcamy do wykorzystania tych filmików na zajęciach – może rozbudzą one w uczniach zainteresowania kosmosem? Wszystkie podcasty można obejrzeć na stronie: http://www.eso.org/public/videos/archive/category/esocast

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz